MF1/4DC1001F
Manufacturer:
KOA Speer
Mfr.Part #:
MF1/4DC1001F
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 1 kΩ 1 % 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)250 V
Tolerance1 %
Length7.1 mm
TerminationAxial
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1 kΩ
Power Rating250 mW
Temperature Coefficient100 ppm/°C
PackagingBulk
Voltage Rating500 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Lead Diameter600 µm
Lead Pitch30 mm